At Vebası Büyükada’yı Karantina Altına Aldırdı

Büyükada’da yaşanan “at vebası” hastalığı sebebiyle Adalar Kaymakamlığı, Büyükada’yı karantina tedbirleri kapsamına aldı. Ada genelinde 81 adet at itlaf edildi.

Bilindiği üzere İstanbul Büyükada’da atlarla fayton kullanımı yapılıyor. Faytonlara koşulan atlarla ada turları düzenleniyordu. Atlar, adanın simgesi haline gelmişti.

Bölgede bulunan atlar ve diğer tek tırnaklı hayvanlarda görülen “Ruam” hastalığı, bölgenin karantinaya alınmasına sebep oldu. Halk arasında “at vebası” olarak bilinen Ruam hastalığının Büyükada’da görülmesinin üzerine, konu hakkında açıklama yapan Adalar Kaymakamlığı, ilçede bulunan at, merkep, katır gibi tüm tek tırnaklıların yılda iki defa sağlık taramasından geçirildiğini bu taramanın ilkbahar ve sonbahar aylarında yapıldığını bildirdi. Ancak bu sonbaharda yapılan sağlık taramasında bazı atlarda Ruam hastalığının tespit edilmesinin üzerine gerekli işlemleri yapmak durumunda olduklarını belirtti.

At, merkep ve katır gibi tek tırnaklı hayvanlarda görülen Ruam hastalığının henüz bir tedavisi veya aşısı olmadığını bildiren Adalar Kaymakamlığı, bölgede bulunan ve bu hastalığa yakalanmış olan hayvanların ilgili mevzuata göre itlaf edilmesi gerektiğini söyledi.

Yapılan tetkikler neticesinde tahlil sonuçlarında hastalığı kesinleşen hayvanlardan 81 adet at, mevzuat hükümleri gereğince itlaf edildi. Tahlil sonuçları henüz netleşmeyen tek tırnaklı hayvanların ise tetkikleri devam ediyor.

Yaşanan bu olumsuz durum neticesinde Büyükada ilçe genelinde karantinaya alındı ve ilçeye hayvan giriş çıkışı da karantina tedbirleri kapsamında durduruldu.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*