Türkiye Yıldızına Ve Gezegenine İsim Verdi

UZAYBİMER’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Türk Astronomi Derneği Başkanı Prof. Dr. İbrahim Küçük, Uluslararası Astronomi Birliğinin (IAU) kuruluşunun 100. yıl dönümü sebebiyle düzenlenen etkinlikler olduğunu ve bu etkinlikler kapsamında üye olan ülkelere belirlenen yeni yıldız ve gezegenlere isim verme hakkı verildiğini söyledi.

“Türkiye Ötegezegenine İsim Veriyor” kampanyası düzenleyen Türk Astronomi Derneği, bu kampanya kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullardan, üniversitelerden, bilim merkezlerinden çeşitli isimler aldıklarını ve bu isimleri değerlendirdiklerini belirten Küçük, isim çalışmasının 3 aydan fazla sürdüğünün de altını çizdi.

Ötegezegen Nasıl Belirleniyor

Ülkelerin coğrafi konumları, gök cisminin o ülkelerden görünüyor olması gibi kıstaslar dikkate alınarak, ötegezegenler belirleniyor. Uluslararası Astronomi Birliği etkinliklerinde 100 ülkeye, gözlenen yıldız ve gezegenlere isim verme hakkı verildi ülkemize ise 40 derece enleminden Ankara’dan görülebilen bir yıldız ve gezegen verildi. WASP-52 yıldızı ve WASP-52-B gezegeninin verildiği Türkiye, gezegenine ve yıldızına isim verdi. İsimlendirme çalışmaları 3 aydan fazladır devam eden sürecin sonuna gelindi ve Türkiye’nin yıldızına verilen isim; “Anadolu”, gezegenine verilen isim ise; ”Göktürk” oldu.

İsim önerileri ülkemizdeki okullar ve bilim merkezlerinden gelmişti. Kabule dilen isimleri öneren okullara ise teleskop hediye edildi. Ülkemize 457 ışık yılı uzakta bulunan “ANADOLU” yıldızı, ilkbahar aylarından sonbahar aylarına kadar Türkiye’den görülebiliyor. Ötegezegenimiz olan “Göktürk” ise Ankara’dan küçük teleskoplarla görülebilecek parlaklığa sahip.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*