Apple’da Olay: Eski Çalışanlar Çine Kaçacak Endişesi

Piyasa değeri 1,2 trilyon doları aşmakta olan, dünyanın en önemli şirketi, teknoloji devi Apple Inc, eski çalışanlarını hırsızlık yapmakla suçluyor. Teknoloji sırlarının çalındığını ve iki çalışanın Çine kaçma riski olduğu hakkında Apple, federal mahkemeye ihbarda bulundu.

Teknoloji sırları hırsızlığı şüphesi ile iki çalışanı hakkında suçlamalarda bulunan Apple, eski çalışanlarının Çin’e kaçacağı konusunda endişe yaşıyor. ABD’li teknoloji devi, federal mahkemeye; eski iki çalışanının şirketin ticari sırlarını çaldığı ve Çin’e kaçmalarından endişe ettiklerini bildirdi. Çalışanların konumlarının izlenmesi gerektiğini savunan Apple, kişilerin kaçmalarına engel olunması gerektiğini belirtti.

İsimleri Jizhong Chen ve Xiaolang Zhang olan eski iki Apple çalışanının bazı şirket bilgilerini çalmakla ilgili suçlanması hakkında ABD Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesi savcıları da izlenmeleri gerektiği konusunda görüş birliğine vardılar.

Daha Önce Çine Kaçarken Yakalanmışlardı

Jizhong Chen ve Xiaolang Zhang, teknoloji devi Apple’ın gizli olan sürücüsüz araç programı ile ilgili projesinde çalışmış ve bu proeye ait olan dosyaları çalmakla suçlanmışlardı. Bu suçlama üzerine geçtiğimiz yıl Xiaolang Zhang, Çine uçmak için San Jose havaalanında yakalanmış ve tutuklanmıştı.

Jizhong Chen ve Xiaolang Zhang, şirketin hırsızlık iddialarını reddederken, Apple ise iddiasında ısrarcı.

Geçtiğimiz yıl da Çin’e kaçma teşebbüsünde bulunurken tutuklanan iki çalışan, tutuklamanın ardından kısa bir süre sonra kefaretle serbest kalmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*