Türkiye’nin Denizaltısı Pirireis Suyla artık Buluşuyor

Pirireis Suyla Buluşuyor

Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında inşa edilen ilk denizaltı olan Pirireis, Türk Deniz Kuvvetleri ve Türk savunma sanayisine yeni kabiliyet ve yetenekler kazandıracak. Proje kapsamında inşa edilen piri reis Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı törenle 22.12.2019 tarihinde havuza çekilecek.

Yeni Tip Denizaltı Projesi’nin ilk gemisi olan Piri Reis’i suya indirme töreni, Gölcük Tersane Komutanlığında yapılacak. Törende 5. Gemi olan Seydialireis’in de ilk kaynağı yapılacak.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında inşa edilen 6 adet denizaltı, dalmış bir şekilde iken gizlilik içerisinde uzun süren harekât kabiliyeti, güdümlü mermileri ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığına kazandırılacak.

Suya indirme töreni gerçekleşecek olan Pirireis denizaltısı, 2022 yılında hizmete sokulması planlanıyor. 6 adet denizaltını kapsayan proje kapsamında inşası devam eden 5 denizaltı ise 2027 yılına kadar hizmete alınacak.

68,35 metre uzunluğa sahip olan Denizaltılar, 1850 ton deplasmana, 6,3 metre mukavim tekne dış çapına ve 40 personel kapasitesine de sahip olacak.

Havadan bağımsız tahrik kabiliyetine sahip denizaltılar da dünya genelinde “Tip-214” olarak adlandırılan yakıt pili teknolojisi bulunuyor. Sahip oldukları tüm özellikleri ile Türk Deniz Kuvvetleri için ilk olacak. Denizaltılar, su altı ve su üstü silahlar, kara hedeflerine yönelik silahlarla donatılmış durumda ve bu denizaltıların füze atabilme, mayın dökebilme özellikleri de bulunuyor.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*