Tartışmalar Sürerken Bakanlıktan Kanal İstanbul Açıklaması

Tartışmalar Sürerken Bakanlıktan Kanal İstanbul Açıklaması

Kanal İstanbul projesi hakkında tartışmalar sürerken Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, yaptığı açıklamada 2011-2019 döneminde Kanal İstanbul projesi için 33 bilim dalında yaklaşık 200 akademisyen ve uzmanın birlikte çalışma yürüttüğünü açıkladı. 97 noktada çevresel ölçüm yapılarak proje için 304 noktada 17bin metre sondaj yaptığını açıklayan bakanlık, çalışmaların kapsamlı bir şekilde gerçekleştirilmeye devam ettiğini belirtti.

Kanal İstanbul projesi için yapılan çalışmalar arasında deprem analizleri, şehir ve bölge planlamaları, kültürel miras, ekonomi, trafik, ekoloji gibi alanlarda geniş kapsamlı çalışmalar yürütüldüğü Bakanlık tarafından açıklandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı resmi Twitter hesabından yayımlanan infografik; “2011-2019 Sayılarla Kanal İstanbul” başlığı altında paylaşıldı.

Çeşitli kesimler arasında tartışmalara konu olan kanal İstanbul hakkında yürütülen çalışmaları sayısal verilerle ifade eden bu grafikte kapsamlı bilgiler yer alıyor.

Bu grafiğe göre kanal İstanbul projesinde İstanbul Teknik Üniversitesi, Boğaziçi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Gazi, Başkent, Atılım, Çankırı Karatekin üniversitelerinden yaklaşık 200 kadar akademisyen ve uzman 33 bilim dalında araştırmalar ve çalışmalar yaptı.

Yapılan çalışma türleri arasında; kaya mekaniği, hidroloji ve yer üstü havzaları, hidrojeoloji, hidrodinamik, su kalitesi ve sediment araştırmaları, tsunami analizi, deprem analizi, gemi trafik analizi, trafik (ulaşım) yönetim planı, gemi navigasyonu simülasyonu, işletme modeli, dalga modeli, heyelan tespit ve önlemi, inşaat yönetimi, şehir bölge planlama ve sosyolojik etki değerlendirme, ekonomi” Hidrolik, jeoloji, zemin mekaniği, , hukuk, arkeoloji, flora (bitki) ve fauna (hayvan) habitatı, omurgasız hayvanlar, , iç su balıkları, deniz biyolojisi, ekoloji sürüngenler, kuş türleri, memeli hayvanlar ,endemik ve nadir türler, sosyal araştırmalar ve anketler, atık yönetimi ile kültürel miras.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*